Wolfenstein: The New Order Detaylı Bilgiler

0

wolfenstein-the-new-order1Wolfenstein oyunu ilk oyununda olmasa da 2 oyun sonrasında bize first person shooter türünün başlangıcı olan Wolfenstein oyunu çıkardı. Bu oyunun bakış açısı birçok ünlü oyununda ilham kaynağı oldu ve kısaca fps oyunları oyun severler için yeni ve güzel bir akım oldu. Bu özelliğiyle bile Wolfenstein saygı duyulması gereken bir oyun. Serinin beklenen oyunu Wolfenstein: The New Order 2014 yılının mayıs ayında karşımıza çıktı. Serinin eski oyunları yüzünden oyuncular bu oyunda çıtayı yüksek tutmaması oyunun sevilmesinde büyük bir rol oynadı çünkü oyun birinci sınıf bir oyun olmasa da sessiz sedasız çıkan ve diğer firmalar gibi gövde gösterisi yapmadan çıktığı için oyuncular tarafından çabuk benimsendi.

Wolfenstein: The New Order konusunu anlatacak olursak yıl 1960 ve ikinci dünya savaşı Naziler tarafından kazanılmış Nazilerin dünyada saf ırk düşüncesi yüzünden dünya Nazilerin egemen olduğu bir hapishaneye dönüşmüş. Zaten güçlü olan Nazilerin teknolojisi uçuk bir hal alarak Nazileri dünya üzerinde süper güç haline getirmiş. Tabi nerede bir zorbalık baş gösterirse orada mutlaka birileri bu zorbalığa karşı çıkar tarihte hiçbir zalim liderler sonsuza kadar egemenliklerini sürdürememişlerdir. Büyüklerimizin bir lafı vardır her firavunun bir Musa’sı vardır derler isimler farklı olsa da düzen hep aynı kalmıştır modern dönemin firavunları olan Naziler’ e karşı çıkan Bj Blazkowicz ‘in bütün direnişçileri toplayarak bu düzene son verme hikâyesi anlatan oyun sadece konusuyla bile kendini sevdirmeye yetiyor.

Wolfenstein: The New Order artıları ve eksileri

Oyunun artıları olarak muhteşem bir hikâye, güzel yansıtılmış bir atmosfer, özgün silah tasarımları, müthiş hasar detayları ve çok iyi işlenmiş gizlilik bölümleri oyunun güzel tarafları. Eksiler olarak geç gelen kaplama detayları, bilgisayar platformunda hala Amd sorunu, gelişmemiş yapay zekâ ve kolay oynanış gibi nedenler oyunun kötü tarafları olarak sıralayabiliriz. Hasar hissi çok iyi yansıtılmış dedik çünkü silahınızla düşmanın hangi bölgesine ateş ederseniz o bölgesinin hasar alıp parçalanması her shooter oyunlarında görmek istediğimiz bir özellik.

Wolfenstein ‘in bir başka güzel detayı ise 1960 yılındaki şarkıların almanca olarak yeniden seslendirilmesi hem mantıklı hem de oyunu daha güzel kılmış. Maalesef oyun hala Amd kartlarda sorun çıkartıyor ciddi fps düşüşleri yaşayabiliyorsunuz. Oyun eski toprak oyunculara pek hitap etmiyor çünkü en zor oynanışı bile oyunculara gerçek zorluğu yaşatamıyor. Eski bir özellik olan can göstergesi oyunu bir nebze olarak zorlaştırsa da pek fazla zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. Nazi askerleri ve robotları çok iyi tasarlanmış çizimlerinde büyük emeğin olduğunu görüyoruz. Wolfenstein: The New Order genel olarak başarılı bir oyun ama daha başarılı olabilir miydi? Sorusunun cevabı kesinlikle evet böyle bir efsaneden daha iyi bir oyun beklerdim ama bu oyunu kötülemek gerçekten haksızlık olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here