WordPress Altyapısındaki Siteler İçin Spam Koruması

0

WordPress alt yapısı kullanılarak kurulan sitelerin çeşitli spamlardan korunabilmesi amacı ile üretilen bazı eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler içerisinde en popüleri ise kuşkusuz Akismet adlı uygulamadır.

Akismet Nedir?

WordPress türü sitelere gelebilecek her türlü spama karşı önlem olarak yüklenen Akismet tamamen ücretsiz bir WordPress eklentisi olarak tanımlanabilir. WordPress siteleri çoğu zaman saldırı altındadır ve her saniye tüm dünya üzerinden milyonlarca bot tarafından sitelere otomatik yorumlar gönderilmektedir. Akismet uygulaması gönderilen bu yorumları engelleyerek WordPress altyapısına sahip olan sitelere bir tür kalkan görevi görür.

WordPress için en iyi güvenlik önlemleri nasıl alınır ve koruma için en ideal eklentiler nelerdir size bu konu hakkında bilgileri daha önce buradaki yazımızda vermiştik -> https://www.ilkercay.com/wordpress-icin-en-iyi-guvenlik-eklentileri.htm yazımızı okuduysanız aşağıda akismet ile koruma yöntemini okuyabilirsiniz.

Akismet ile Spam Koruması Nasıl Olur?

Akismet sayesinde kullanıcılar WordPress sitelerinin güvenliğini sağlayabilir ve farklı botlardan gelen otomatik yorumları rahatlıkla engelleyebilir. Eklentinin kurulması oldukça basittir ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlaması sağlanabilir. Lisansı ücretsiz olan uygulama ortalama 57 KB’lık boyutu ile kolaylıkla indirilebilir. Programın bir diğer güzel özelliği ise; üst seviye bir bilgisayar bilgisine gerek duyulmadan kurulabilmesidir. Tüm Windows işletim sistemleri ile uyumlu olan Akismet zip halinde internetten indirildikten sonra WordPress admin panelinde yer alan eklentiler kısmına Yeni Eklenti Ekle seçeneği üzerinden eklenebilir ve aktifleştirilebilir. Programın avantajları oldukça fazladır ve her WordPress site sahibinin mutlaka sahip olması gereken uygulamalar arasında yer alır. Programın tek dezavantajı ise; bazen spam olmayan ve gerçek kişiler tarafından gönderilen yorumları da spam olarak algılaması ve bunlara engel olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here