WordPress AMP, Google’da Nasıl Tanıtılır?

0

Google SEO standartlarından biri haline gelen AMP, yavaş internet bağlantılarında bile sitenizin açılmasını sağlıyor. WordPress siteler için WordPress.org ve Google işbirliğiyle hazırlanan bir eklenti var. Bu eklenti sayesinde WordPress AMP kurulumu birkaç dakikada tamamlanabiliyor. Ancak AMP’yi kurmak tek başına yeterli değil. 2017’de yayınlanan Google blog yazısında AMP sayfalarının site haritasına eklenmesi gerektiği duyuruldu. Site haritasına eklenmeyen AMP sayfalara erişimde sorun yaşanabiliyor. Fakat bu işlemin gerekliliğini pek çok kişi bilmiyor. Neyse ki Google Bot’u sayfanızın takısına /amp ekleyerek kontrol sağlıyor ancak işinizi şansa bırakmak istemiyor ve arama motorlarına AMP sayfaları kaydetmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

AMP Uyumlu site nasıl yapılır sorusunun cevabını ve deetaylarını daha önce buradaki yazımızda anlatmıştık.

WordPress sitenizde All in SEO veya Yoast SEO eklentileri ile site haritası oluşturduysanız:

  • Sitemap ayarlarına giriş yapın
  • All in SEO için “sanal robot dosyası” ve “dinamik site haritası” seçeneklerini işaretleyin.
  • Yoast SEO için “robot.txt düzenleme” yetkisi verin ve “dinamik sitemap” seçeneklerini işaretleyin.

WordPress sitenizde site haritasını Jetpack veya Google XML ile oluşturduysanız:

WordPress sitenizde kendi site haritanızı kullanıyorsanız veya tema dosyalarına AMP yönlendirmesi eklemek istiyorsanız:

  • <link rel=”amphtml” href=”https://www.example.com/url/to/amp/document.html”> kodunu sitenize uygun hale getirip her sayfaya eklemelisiniz.
  • Her sayfa için ayrı ayrı eklemek istemiyorsanız tema dosyalarınızda bulunan sayfa yönetim şablonunu bulmalısınız . Genellikle index.php veya pages.php dosyasıdır. Destek için tema üreticiniz ile iletişime geçin.

Search Console Üzerinden AMP Sayfaları Dizine Ekleme

Google Search Console’da kayıtlı sitenizin AMP sayfalarını dizine eklemek istiyorsanız “Google gibi getir” seçeneğine tıklayıp dizine eklenecek sayfayı siteadresiniz.com/amp şeklinde göstermeli ve tüm bağlantıları ile birlikte dizine eklemelisiniz. Bu işlemi “mobil” seçeneği ile yapmayı unutmayın. AMP desteği masaüstü sayfalar için yoktur.

WordPress AMP sayfalarını Google’a ekleme işlemi genellikle kendiliğinden olur ancak WordPress sitenizi özelleştirdiyseniz veya uyumsuz eklenti, tema kullanıyorsanız yukarıdaki yöntemler ile AMP desteği olduğunu Google’a bildirirsiniz. AMP desteği olmayan sitelerin mobil sonuçlarda çok gerilere atıldığını unutmayın. AMP, günümüzün en önemli SEO kriterlerinden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here