WordPress En İyi Cache Eklentileri

2

Binlerce aktif kullanıcıya sahip olan WordPress altyapısı, kullanıcılarına birçok anlamda farklı materyal sunmaktadır. Bu materyaller arasında yer alan eklentiler ise WordPress’i anlamlı kılan özelliklerden birisidir. Eğer siz de eklenti kullanmak istiyorsanız ücretsiz eklentiler arasından dilediğinizi tercih edebilir ve sitenizi özelleştirebilme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Var olan birçok eklenti sitenize farklı özellikler katabildiği gibi daha işlevsel olmasına olanak sağlar. Bu eklentiler arasında örnek gösterilebilecek bilerce kullanıcısı olan cache eklentileri yer alabilir. Bilindiği üzere cache sistem belleğinin hafızasında tuttuğu verilerdir. Bu tür veriler sitenin daha yavaş açılmasına ve işlevini yitirmesine neden olabilir. Cache eklentilerini kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sisteminiz için uygun olmasıdır. Bazı eklentiler WordPress sürümünüz ile uyumlu olmayabilir ve hatalar almanıza neden olmaktadır.

WordPress’teki En İyi Cache Eklentileri

WordPress sürümünüz ile uyumlu olan onlarca cache eklentisi arasından birisini tercih etmeniz mümkündür. Eklenti paneli üzerinden tüm bu alternatifleri görebilir indirilme sayısı ve verilen puanlar neticesinde kararınızı verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda en popüler olan eklentileri sunacağımız gibi kullanıcıların hiçbir hata almadığı en iyi alternatifleri de listeye almış olacağız.

WordPress’te kullanışlı olan cache eklentileri;

  • WP Rocket: Son derece kullanışlı olan bu eklenti e iyi önbellek çözümü sunan eklentidir. Görsel yüklemeleri için gereken sunucu isteğini azaltan Lazy Load özelliği ile diğer eklentilerden farklılık gösterir.
  • W3 Total Cache: Hemen hemen herkesin kullanmakta olduğu ve popüler olan eklentiler arasında yer alan eklentidir. Kolay kullanımı ve basit arayüzü ile dikkat çeker.
  • WP Super Cache: Panel üzerinden arama yaptığınızda ilk iki sırada yer alan önemli bir eklentidir. CDN desteği bulunan nadir eklentilerdendir.
  • WP Fastest Cache: Popüler eklentilerin başında gelmektedir. Hem panel üzerinden hem de site ana sayfası üzerinden kullanım seçeneği sunar. Panele giriş yapmışsanız site ana sayfasından kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Comet Cache: Cache dosyaları için süre ayarlaması imkanı veren bu eklenti en iyi alternatiflerden birisidir.

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir derleme olmuş. Cache eklentileri WP için “olmazsa olmazlardan”. Bilhassa site içi hızlanmaya verdiği katkı büyük. Birde şu ufak tefek tasarımsal değişikliklerden sonra “cache temizleme” gerektirmeyecek bir teknoloji üretebilseler 🙂

  2. Bilgilendirmeler için teşekkürler, Ama şu bir gerçektirki , WP cache eklentisini yeni wordpress kuran bile kullanıyor. bu durumu anlamıyorum, daha yeni bir siteye Cache kullanılmaz ki, ama yazdığınız gibi, “W3 Total Cache” eklentisi kaliteli bir eklenti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here