WordPress’de Cache Yöntemi Zararlı mı?

2

WordPress’de cache yöntemi kullanmanın doğru eklenti kullanıldığı sürece bir sorun olmayacağı biliniyor. Cache yöntemi zararlı olabilmesinin aksine aslında birçok bakımdan yararlı bir yöntemdir. WordPress bloğunuz varsa sitenize ziyaretçi geldiğine gerekli php kodları çalıştırılacak ve netice arka planda çok sayıda SQL sorgusu çekilecektir. Neticesinde de ziyaretçiye HTML dosyası olarak gönderilecektir. Tüm bunlar zaman alacak bir de üzerine bu işlemin her ziyaretçi için ayrı ayrı tekrarlanması söz konusu olacaktır. Bu durumun önüne geçmenin bir yolu cache yöntemleridir.

Cache Yöntemi Kullanılırsa Ne Olur?

Cache eklentileri kullanırsanız; bloğunuza ziyaretçi geldiği zaman HTML kodları normal bir biçimde oluşturulacak, kodlar silinmeyecek, saklanacaktır. Aynı sayfaya iki saat içinde başka bir ziyaretçi geldiği zaman doğrudan hazır olan HTML kodları gönderilecektir. Bu durumda sunucu işlemcisine ve hafızasına yük binmeyecek haliyle site daha hızlı yanıt verebilecektir. Caching olarak adlandırılan bu işlemin görüldüğü gibi bir zararı bulunmamakta aksine faydaları olmaktadır. Hatta bu durum ziyaretçiye de yansıyabilir.

WordPress Cache Eklentisi

WordPress kullanıcıları cache yöntemi kullanabilmek için sisteme ait eklentiyi tercih etmeliler. WordPress’e ait cache eklentisinin hızlı çalıştığı biliniyor. Üretilen HTML sayfaları ise WordPress klasörlerinde saklanıyor. Cache yönteminin tek olumsuz tarafı çok sayıda HTML dosyasının depolanacak olmasıdır. Ancak bu durumun ciddi bir zararı olduğu söylenemez. Cache yönteminin bunun dışında bir yan etkisi de yoktur.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here