Xiaomi Redmi Note 8 Pro İle iPhone 11 Karşılaştırması

1

Çinli telefon üreticileri tarafından üretilen Xiaomi ile Amerikalı telefon üreticileri tarafından üretilen iPhone telefonları arasında büyük bir rekabet bulunmaktadır. Firmalar rakiplerinden daha iyi model üretmek için uğraşmaktadır. Bu durum iki markaya ait benzerlik gösteren telefonların karşılaştırılmasına neden olmaktadır. Böyle karşılaştırma yapılan iki telefon modeli ise Xiaomi Redmi Note 8 Pro ile iPhone 11 telefonlarıdır. Telefon satın almak isteyenler bu iki telefondan hangisinin daha üstün özelliklere sahip olduğunu merak etmektedir.

Genel Özelliklerin Karşılaştırılması

Xiaomi Redmi Note 8 Pro model telefonun ekran boyutu 6,53 inç iken iphone 11 model telefonun ekran boyutu 6,1 inçtir. İki telefonun da dahili depolaması 64 Gb’tır. Ancak depolaması daha yüksek olan çeşitleri de bulunmaktadır. Xiaomi marka telefonun Ram belleği 6 gb iken iPhone 11’in Ram belleği 4 gb’dir. İphone telefonun ekran gövde oranı % 78.31 iken Xiaomi’nin ekran gövde oranı % 84.1’dir.

İphone’nun ağırlığı 194 gr iken Xiaomi’nin ağırlığı 199 gr’dir. İphone telefonun işlemcisi 6 çekirdekli iken Xiaomi telefonun işlemcisi 8 çekirdeklidir. Buna karşılık Xiaomi’nin işlemci frekansı 2.05 GHz iken İphone telefonun işlemci frekansı 2.65 GHz’dir. İphone telefon İOS 13 işletim sistemini kullanırken Xiaomi Android 9.0 Pie işletim sistemini kullanmaktadır. Her iki telefonda çift hatla kullanma özelliğine sahiptir.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro İle iPhone 11 Bataryalarının Karşılaştırılması

İki telefonun batarya özellikleri de birbirinden farklı olmaktadır.

Xiaomi redmi note 8 pro ile iphone 11 telefonların batarya karşılaştırmaları şöyledir;

  • Xiaomi telefonun batarya kapasitesi 4500mAh iken İphone telefonun batarya kapasitesi 3110mAh’tır.
  • İphone telefonun batarya teknolojisi Lithium Ion (Li-Ion) iken Xiaomi’nin Lithium Polymer (Li-Po)’dir.
  • Her iki telefonda hızlı şarj özelliğine sahiptir.
  • İphone telefonda 65 saat müzik oynatılabilirken Xiaomi’de 141 saat müzik oynatılabilmektedir.
  • Xiaomi telefon USB Type-C şarj özelliğine sahipken İphone telefon kablosuz şarj, lightning – USB kablosuna sahiptir.

Bu özellikler dışında her iki telefon modelinde de değişir batarya yoktur.

Temel Donanımlarının Karşılaştırılması

İphone 11 model telefon Dual-Core 2.65 GHz Lightning model işlemciye sahipken Xiaomi redmi note 8 pro model telefon Dual-core 2.05 GHz ARM Cortex-A76 işlemciye sahiytir. Bunun dışında İphone telefonun kullandığı yonga seti Apple A13 Bionic olurken Xiaomi’nin yonga seti MediaTek Helio G90T olmaktadır.

İki telefonda 64 bit işlemci mimarisine sahiptir. İphone telefonun grafik işlemcisi Apple Quad-Core Xiaomi’nin ise Mali-G76 MC4’tür. Xiaomi telefon hafıza kartı desteğine sahipken İphone da hafıza kartı desteği yoktur. Her iki telefon ayrıca 64,128 ve 256 Gb depolama seçeneklerine sahiptir.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro İle iPhone 11 Kamera Özelliklerinin Karşılaştırılması

Ünlü telefon markaları arasında yer alan iki telefon modeli de kaliteli kamera özelliklerine sahiptir. Xiaomi telefon 64 mp kamera çözünürlüğüne sahiptir. Bunu karşılık İphone ise 12 mp kamera çözünürlüğüne sahiptir. İphone telefonda optik görüntü sabitleyici varken Xiaomi telefonda yoktur. Redmi tek tonlu flaşa sahipken iphone çift tonlu flaşa sahiptir. Xiaomi’nin kamera sensör boyutu 1/1.7 inç iken İphone’nun 1/2.55 inçtir.

Xiaomi’nin yavaş çekim video kayıt, dijital görüntü sabitleyici ve time lapse video kayıt özellikleri vardır. İphone telefon ise coğrafi konum etiketleme, optik görüntü sabitleme, video kayıtta fotoğraf çekme, yüz algılama, yavaş çekim video kayıt ve time lapse video kayıt özeliklerine sahiptir. Bunlar dışında her iki telefonda da ikinci arka kamera vardır. Redmi telefonun ikinci arka kamera çözünürlüğü 8 mp iken İphone telefonun 12 mp’dir.

1 YORUM

  1. Xiaomi o zaman daha iyi gözüküyor aslında incelemenize göre değil mi ? Tipik bir iphone kullanıcısıyım. Telefonumu yenilemek istiyorum çok kararsızım. Alabileceğim 2 telefonu incelemişsiniz ama yazıda Xiaomi daha iyi gibi bir izlenim edindim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here