Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

0

Ülkemize yıl içerisinde binlerce farklı ülke vatandaşı gelmekte ve bunların büyük bir kısmı da ülkemizdeki istihdam alanlarında kendisine bir yer bulmak istemektedir. Ancak, farklı bir ülke vatandaşının ülkemizde çalışabilmesi için, özellikle işverenlerin tamamlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, kişilere zorluk çıkarmaktan ziyade, ülke vatandaşlarımızın haklarının korunması amacıyladır.

Bundan dolayı, işverenler kendi bünyesinde yabancı bir vatandaşı çalıştırmak istiyorsa, bunun için belirli bir oranda Türk vatandaşını çalıştırıyor olması gerekmektedir. Ayrıca çalışma izni nasıl alınır? yabancı ülkeden gelen bireylerin değil, doğrudan işverenlerin başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bundan dolayı da kişilerin işverenler ile sürekli olarak irtibat halinde olması gerekmektedir.

Yabancı Çalışma izni Nasıl Alınır?

Yabancı çalışma izni almak için ülkemizde iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

  • İlki, en az 6 ay geçerli olan ve ülkemize gelen yabancı öğrenciler için verilen oturma izinleridir. Bunun için oturma iznine sahip olan yabancıların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na E-Devlet sistemi üzerinden online ortamda başvuru yapması gerekmektedir.
  • İkincisi ise, geçerli bir ikamet izni olmayan yabancıların, ikamet etmekte olduğu ülkesinin Türk büyükelçiliği veya da konsolosluğu üzerinden başvuru yapması şeklinde verilmektedir. Bunun için de başvurular, internet ortamından yapılmaktadır.

Çalışma izni konusunda, bilinmesi gereken iki önemli başvuru şartı yukarıdaki gibidir. Bunun dışında da hem işverenlerin hem de çalışmak isteyen işçilerin çalışma izni almak konusunda bilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Eğitim amaçlı olarak ülkemize gelen kişiler, ikamet izni hariç olacak şekilde internet ortamından yurt içinde başvuru yapabilirler. Ancak, en az 6 aylık oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir.
  • Oturma izni olmayanlar Göç İdareleri’ne giderek temin edebilirler. Bunun için online randevu alınmalı ve gereken belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Türkiye’de çalıştırılacak olan yabancı kişi, işveren ile birlikte gereken belgelerini hazırladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden çevrimiçi bir şekilde başvuru yapacaktır. Çalışanların ve işverenlerin göndermesi gereken evraklar birbirinden farklıdır. Bu belgelerin de online ortamda yapılan başvuruların ardından en fazla 6 gün içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ve yürürlükte olan yönetmeliğe bağlı olarak incelemesini yapıp kısa sürede sonucu bildirecektir. Sonuçlar ise hem çevrimiçi ortamdan hem de yazılı olacak şekilde kişilere sunulmaktadır.

Türkiye’ye farklı bir ülkeden gelerek istihdama katılmak isteyen kişilerin, çalışma izni almak için bu durumları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Çalışacak olan kişiler, yalnızca kendi temin edeceği belgelerden sorumludur. İşverenin taşıyacağı şartlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulmayacaktır. Bundan dolayı, yaşanabilecek sorunlara karşı her iki tarafın da haklarını bilmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında ise, yabancı birey ile işverenin aynı gün içerisinde ve birlikte başvuru yapması daha uygun olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here