Yapay Zeka Hakkında Detaylı Bilgiler

3

Yapay zeka şüphesiz ki 2010 yıllarından bugünlere kadar bir çok teknolojik alanda faaliyet göstermektedir, yapay zeka çeşitli insan bilgilerinin teknolojik olarak çözümlenmesi ve bu bilgilerin bilgisayar algoritmasıyla çözümlenmesidir. Günümüzde yapay zeka bir çok kurum ve kuruluşlarında yakından takip edip uygulamalar için kullandıkları bir bilim dalı olarak görülmektedir.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka yüzyılın mucizesidir. Zekanın, insan yapımı makinelerde kullanılması teknoloji açısından büyük bir gelişmedir. Günümüzde yapay zekayla ilgili ciddi çalışmalar yapılmaktadır. ancak yapılan çalışmalar bir takım tartışmalara da neden olmaktadır. Yapay zeka konusunda bilim insanları ikiye ayrılmıştır. Yapay zekanın insanoğlunun sonunu getireceğini düşünen bilim insanları, insanlığın kendi sonunu kendi elleriyle hazırladığını savunmaktadır. Ancak bir takım bilim insanları ise yapay zekanın, insanların faydasına olduğunu düşünüyor.

Yapay zekaya yönelik korkuların temelinde bu buluşun insan kontrolünden çıkması yatmaktadır. Bilim kurgu filmlerine konu olan yapay zeka ve insan savaşlarını herkes bilir. Bu senaryoların gerçeğe dönüşmesinden korkulmaktadır. Bu konuda çok fazla komple teorisi bulunmaktadır. Yapay zekanın faydaları konusunda bilgi yetersizliği bulunmaktadır. Son olarak Facebook yapay zeka araştırması laboratuvarında gerçekleştirilen çalışmalar dünya genelinde panik yaratmıştı. Chatbotlar İngilizce’yi bırakıp, kendi geliştirdikleri dil ile kendi aralarında konuşmaya başlayınca, bilim insanları makinelerin konuştuklarını anlamadıkları için çalışmaları durdurmak zorunda kalmıştı.

Yapay Zekanın Faydaları Nelerdir?

Yapay zeka ile hata payının sıfırlanması beklenmektedir. Bu durum her alanda mükemmel sonuçların elde edilmesini sağlayabilir.
Uzay araştırmalarında ise gezegenler arası iletişim kurulmasında etkili olması beklenmektedir.
Yapay zeka insan gücünün aşamadığı sınırların aşılmasında kullanılabilir. Dünyanın en alt noktalarına gönderilebilir.
İnsan kaynaklarına olan ihtiyacın azaltılması adına asistan olarak kullanılabilir.
Sağlık alanında çığır açabilecek gelişmeler yaşanabilir.

 

3 YORUMLAR

  1. Bence öyle bilim kurgu filmlerindeki gibi yapay zeka alıp başını gidemeyecek en azından yüz yıl içinde böyle bir şey mümkün değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here