Yapay Zeka Nedir Neden Tehlikelidir

0

Günümüz teknolojisi ile yapay zekanın insanlık tarihindeki önemi hızla artış göstermeye başlamıştır. Hemen hemen her sektörde devreye giren ve insanlığın geleceğini risk altına alan yapay zeka birçok sektörün sonunu da hazırlıyor. Neredeyse her türlü işi yapabilen yapay zekanın gelişimi sektörel anlamda açık yaratabilecek düzeydedir. İş gücünü arttırarak emek oranını azaltan yapay zeka ürünler tıpkı bir robot gibi insanın yapması gereken işi kendisi yapmaktadır. Aynı zamanda bu tür teknolojik gelişmeler her geçen gün daha fazla hayatımıza girmektedir. İlk olarak akıllı cihazlar ile hayatımızdaki varlığını gösteren yapay zeka, ilerleyen süreçte farklı şekilde hayatımıza girmeye devam etmiştir. Özellikle yapay zeka destekli yazılımlar bu konuda öncüdür.

Yapay Zekanın Tehlikeleri

İnsanın yapabileceklerinin sınırı olmadığı düşünülse bile bu tanımı sınırlandıran yapay zekalar insan üstü performans ve zeka ile ön plana çıkan ürün gruplarındandır. Basit bir yazılımdan devasa makinelere kadar birçok alanda önemli yer bulan yapay zeka ürünlerinin gelecekte çok daha fazla artış göstereceği düşünülüyor. Kısa bir süre önce yaşamını yitiren ünlü bilim adamı Stephen Hawking’in ifadelerinden birisi de yapay zekanın insanlığı ele geçireceği yönünde olmuştu. Bu açıklamaya ilave olarak yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini ifade eden Stephen Hawking, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini vurgulamıştı. Ancak yapay zeka üzerindeki çalışmalar her geçen gün bu tanımın aksine gelişim göstermeye devam etti.

Yapay Zekada Oluşabilecek Tehlikeler

Gelecekte çok daha fazla hayatımızın merkezinde olacak yapay zekalar şimdiden insanların en büyük problemi olmaya başladı. Her ne kadar insanların iş yükünü azaltıyor  ve akıllı cihazlar ile takdir topluyor olsa bile insanları psikolojik olarak etkilediği büyük bir gerçektir. Basit bir akıllı telefonla bile günlük yaşantımızı değiştirebildiğimiz ve yapmamız gereken işler konusunda destek alabildiğimiz düşünülecek olursa; yapay zekanın insanların düşünemediği ve anımsayamadığı durumları asla ve asla unutmadığı gözlemleniyor. Bu konuda ideal bir örnek olan Google Asistan yapay zekanın geldiği son noktalardan birisi olarak tanımlanabilir. Özellikle yazılımsal sektörde Google Asistan yapay zeka için ideal ve tek örnektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here