Yerel Seçimde Nerede Oy Kullanacaksınız

1

30-mart-yerel-secimleri-oy-kullanilacak-yerYerel yönetimler seçimi 30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu seçim ile vatandaşlarımız yaşadıkları mahalle için muhtar, il yada ilçe merkezleri için belediye başkanı, büyükşehir belediyesinde yaşayanlarda ayrıca büyükşehir başkanlarını seçecekler. Bir vatandaş için oldukça önemli bir hak olan oy kullanma hakkı belirtilen tarihte sandık ile yerel yöneticilerini belirlemek için gelecektir. Şimdiden nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz seçimin gerçekleşeceği günde rahat etmenizi sağlayacaktır.

Vatandaş olarak devlet ile bağımızı sağlayan ilk nokta her zaman için mahalle veya köy muhtarları olur. Her ne kadar ikametgah, nüfus cüzdanı gibi belgeler için artık muhtarlara işimiz düşmese de, mahallemizin veya köyümüzün sorunlarını belediyelere, valiliklere, il özel idarelerine bildirmekle sorumlu olan kişi muhtar olacaktır. 5 yıl boyunca bu işlerin takipçisi olacak kişiyi belirlerken sizin de söz hakkınız bu seçimle var. Hele yaşanan ilçe veya merkezin belediyesi; ulaşımdan, kullanılacak olan suya hatta yakıtımız olan doğalgaza kadar almamız gereken pek çok hizmeti bize sağlayacak olan kuruluştur. Bizim belirleyeceğimiz insanların bu görevi layığı ile yapması gerekir. Bu nedenle yapılacak seçim hayat standartlarınızda sizin de söz sahibi olacağınız anlamına gelecektir. Büyükşehirlerde yaşayanlar için de aynı şey geçerlidir. Size hizmet getirmesi adına belirleyeceğiniz kadrolar için nerede oy kullanacağınızı bilmiyorsanız Yüksek Seçim Kurulu internet sayfaları da size yardımcı olacaktır. Seçim günü okul okul yada okuldaki kurulan sandıklar arasında gereksiz vakit kaybetmek istemiyorsanız nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı internet üzerinden öğrenme şansınız bulunuyor.

Seçimlere sayılı günler kala en temel vatandaşlık hakkı olan oy kullanma işleminin nerde olduğunu sorgulamak ve öğrenmek için elinizi çabuk tutmalı ve size hizmet getirecek olan muhtar, belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanını belirlemek için gerekli seçime katılmalısınız, seçimlerde nerede oy kullanacağınızı bilmiyorsanız buradaki adresten yer ve bağlı olduğunuz yeri öğrenebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Ben az önce kontrol ettim fakat 2 yıl önceki adresim görünüyor şimdi benim ne gibi bir yol izlemem gerekiyor bilginiz varmı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here